Matka a dcera: Most přes generace nebo propast nedorozumění?

Matka s dcerou – tento vztah může být zároveň jedním z nejhlubších a nejkomplikovanějších v lidském životě. Přestože obě sdílejí stejné geny, mohou někdy působit jako by byly z různých světů. A právě v komunikaci se často objevují největší neshody.
Zatímco matka může mít pocit, že nabízí moudré rady a zkušenosti, dcera ji může vnímat jako kritiku nebo narušení své nezávislosti. Na druhé straně dcera může toužit po porozumění a podpoře, ale její slova mohou být interpretována jako nevděk nebo neúcta.
Tak proč je komunikace mezi matkou a dcerou tak složitá? Jak můžeme překlenout tuto propast a najít společnou řeč?
Pokusme se najít odpovědi v dnešním článku.
Neměla jsem vůbec hezký vztah s moji matkou ani otčímem. Zažila jsem v dětství spoustu kritiky, nepochopení a nepřijetí. Dávala jsem to svým rodičům za vinu. Pamatuji si neustálé zákazy, příkazy, rozkazy co mám nebo nemám dělat. Měla jsem toho opravdu dost. Přála jsem si být už konečně dospělá a slíbila si, že já to budu dělat se svým dítětem úplně jinak.
Znáte to ?
Víte, že se vám v dětství vůbec nelíbil váš vztah s vašimi rodiči. A najednou vidíte sami u sebe úplně ty stejné vzorce. „Jsi celá tvoje matka „, řekne vám váš manžel. „Bože, to já ale nechci!“, Odpovíte si. Chcete to přece dělat jinak. Tak proč to nejde ?
Hledala jsem různé způsoby, jak změnit tyto zaběhnuté a zaryté vzorce chování. Jak to udělat jinak ? Proč mi to nejde ?
Zkoušela jsem to po dobrém i po zlém. Nechala jsem dceru, ať si to dělá po svém a vzápětí to všechno změnila. Vymýšlela jsem různé strategie, ale ani jedna varianta nefungovala. Byly jsme z toho unavené a otrávené obě dvě.
Musím se přiznat, že mi to sní vůbec nešlo.
Dokonce jsem si koupila i online kurz Nevýchova. Zde se nevýchovně učí jak to s dětmi dělat. A hlavně se učí i dospěláci a mění se jejich přístup k dětem obecně.
Vzpomínám si, že jsem u každého videa brečela, protože se mi tento přístup moc líbil. Bohužel, jsem ho nikdy v dětství nezažila a proto mi spouštěl hluboké bolesti a rány, které jsem neměla zpracované. Byl totiž o laskavé komunikaci. O možnosti dát dítěti stejné právo jako mají dospělí. Ukázat mu své hranice s láskou a respektem, bez křiku, nadávek a hádek. Byl o přijetí a parťáctví.
Přísahala jsem si, že nyní už to bude jinak. Ale nebylo.
Poznáváte to ?
Naše zaběhnuté vzorce jsou velice hluboce zapsané. I když se snažíme některé věci dělat jinak, než jsme byli naučení, často selháváme. Neumíme to. Ale to není důvod k frustraci. Už jenom, to že to zkoušíte o vás vypovídá, že jste skvělá máma nebo táta. Už jen to, že vám na tom záleží, aby vaše milované dítě bylo spokojené. To by pro vás měla být známka toho, že to s nimi přeci myslíte dobře.
A víte co vám povím ? Co jsem si vlastně uvědomila ? I naše máma a táta to s námi mysleli nejlépe jak mohli.  I přesto, že to tak občas vůbec nemuselo vypadat.  I když s námi nesouhlasili. I když nám něco nedovolili. I když křičeli. Protože vlastně schovávali svůj strach. Neuměli to s námi laskavě vykomunikovat, jak se to dneska učí třeba v Nevýchově. I naši rodiče se snažili jak nejlépe uměli.  Možná také občas potají plakali. Protože se jim zrovna něco nepovedlo nebo udělali chybu, protože jim jenom ujeli nervy, tak jako nyní nám. A možná se za to tak moc styděli, že nám to ani nikdy neřekli a potom se tím dlouhou dobu trápili.
Na základě toho jsem pro vás vytvořila velmi transformující vedenou meditaci na odpuštění a přijetí. Kde nahlédnete tváří v tvář vašim stínům. Podíváte se na všechny, kteří vám v dětství ublížili. Na ty, kteří ve vás zanechali spoustu křivdy, zrady a bolesti.  Tato meditace vás provede s láskou odpuštěním a přijetím, aby vám nastolila klid ve vaší duši a mír ve vašem srdci.
Tato meditace pro mě byla jako ten nejlepší lék na světě. Strašně jsem u ní plakala. Muselo to všechno ven. Uvědomila jsem si díky ní spoustu věcí. Přijmula a odpustila hlavně sobě, ale i mé mámě a tátovi. Dokonce jsem i dceru začala brát jinak. Přijala jsem ji takovou jaká je. Protože jsem celý život cítila, že jsem nebyla přijata já, nyní jsem ten stejný vzorec opakovala na ní.
Nyní náš vztah je mnohem harmoničtější a vroucnější. Neříkám, že nikdy nedojde k nedorozuměním, ale už to beru jinak. Věřím, že tato meditace může pomoci i mnohým z vás. Sdílejte tento článek se svými přáteli, protože také oni mohou mít nevyřešené vztahy o kterých vám neřekli. Můžete jim pomoci odkrýt jejich 13tou komnatu a navrátit do jejich života harmonii a zdravější vztahy. Stáhněte si odkaz a poslechněte si ho, až na něj budete mít klid, třeba dnešní večer.
S láskou
Je průvodkyní sebelásky, certifikovanou lektorkou meditačních cvičení a vnitřních technik pro nalezení rovnováhy mezi tělem a duší. Skrze vědomé dýchání, meditace a osvědčené techniky, vede s láskou klienty do prožitků, kde se napojují sami na sebe, aby uzdravili svou duši a tvořili život v radosti a hojnosti. Jejím příběhem se inspirujte zde Ze závislé partnerky průvodkyní sebelásky . Marky je autorka transformativního online eBooku Jak překonat bolest z rozchodu a odpoutat se , díky kterému již inspirovala spoustu lidí, jak se uzdravit, osvobodit a být tvůrcem svého života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • NAJDI ODPOVĚDI NA SVÉ OTÁZKY

    Všechno zlé co se nám děje, nás nějakým způsobem probouzí. Všichni do jednoho máme právo žít život o jakém sníme. Musíme se však naučit dělat nové věci, opustit ty staré, vyléčit si své bolesti a hlavně si věřit. Někdy potřebujeme trochu popostrčit, dodat odvahu nebo nasměrovat na správnou cestu. A proto vás chci inspirovat, aby se i Vám mohli dít zázraky.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku.